ELEKTRONİK BELGELERDE KAREKOD ZORUNLULUĞU!

 

01.09.2023 Tarihinden İtibaren Elektronik Belgelerde Karekod Zorunluluğu Getirilmiştir !!!
 
 

Gelir İdaresi Uygulama ve Veri Yönetimi Daire Başkanlığı tarafından 17.02.2023 tarihinde hazırlanan Karekod Standardı Kılavuzu içerisine 27.07.2023 tarihinde “3.Karekod Bilgilerinin Gösterimi” başlıklı bölüm eklenmiştir. Bu bölümde karekod gösterimi ile ilgili açıklamalar yapılmıştır.

Bu kapsamda e-fatura, e-arşiv fatura, e-irsaliye, e-serbest meslek makbuzu, e-müstahsil makbuzu, e-sigorta komisyon gider belgesi, e-döviz ve kıymetli maden alım satım belgesi ve e-adisyon belgesi olarak düzenlenen e-belgelerde bulunacak karekodlardaki gerekli bilgiler ve bu bilgilerin UBL alan adları, karekod alan adları ve kullanım açıklamaları tablolar ile desteklenerek ikinci bölümde anlatılmıştır. Elektronik belgelerini kendi tasarımlarıyla oluşturan firmaların da buradaki standartları gözeterek elektronik belgelerini oluşturması gerekmektedir.

Kılavuzun ikinci bölümünde yer alan elektronik belge çeşitleri, karekod standartlarına uygun şekilde belgenin sağ üst köşesinde 1 Eylül 2023 itibarıyla yer almalıdır.

Karekod Bilgilerinin Gösterimi bölümünde ayrıca EPDK’dan alınan dağıtım veya tedarik lisansları ile doğal gaz ve elektrik dağıtım ve satış faaliyetinde bulunanların karekod gösterimi ile ilgili aşağıdaki açıklama yer almaktadır.

509 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğin “V.5.2. e-Arşiv Faturanın Düzenlenmesi ve İletilmesi” başlıklı bölümünde yer alan açıklamalara göre EPDK’dan alınan dağıtım veya tedarik lisansları ile doğal gaz ve elektrik dağıtım ve satış faaliyetinde bulunanlar ile 8/1/2018 tarih ve 30295 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca M1, M2 yetki belgesi alan kargo ve lojistik işletmeleri ile Başkanlıktan yazılı izin alan mükelleflere kullanma izni verilen el terminalleri aracılığıyla e-arşiv fatura düzenlemesi durumunda düzenlenen e-arşiv faturaların kağıt çıktılarında karekod bilgisinin yer alması zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak söz konusu faturaların elektronik ortamda saklanan dosyalarının karekod içerecek şekilde görüntülenmesi gerekmektedir.”

 
 
 
 

İletişime Geç!

Ankara

  • İşçi Blokları Mahallesi, Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Regnum Sky Tower No:57/8 Çankaya Ankara

  • info@lorenz.com.tr

  • +90 312 577 55 50

İstanbul

  • İnkılap Mh. Küçüksu Cd. No:101 Temaş Plaza K2 D4 Ümraniye/İstanbul

  • info@lorenz.com.tr

  • +90 (216) 766 30 93

BİZE ULAŞIN

Aşağıda yer alan formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.