E-Fatura İptal ve İtiraz Süreleri Hakkında Bilgilendirme

E-Faturalara elektronik ortamda iptal/itiraz işlemi yapılabilmesi için; e-Faturayı düzenleyen satıcı veya duruma göre alıcı tarafından e-Fatura İptal/İtiraz Bildirim Portalı üzerinden iptal/itiraz talebi oluşturulması gerekir.

E-Fatura uygulamasında iptal işlemleri, ticari fatura senaryosunda düzenlenen faturalara, faturanın alıcıya iletildiği tarihten itibaren 8 günlük süre içinde e-Fatura sistemi içinden “Ret Uygulama Yanıtı” ile iptal işlemi yapılmaktadır.

E-Fatura uygulamasında itiraz işlemleri, Ticari fatura senaryosunda düzenlenen faturalara, faturanın alıcıya iletildiği tarihten itibaren 8 günlük süre içinde e-Fatura sistemi içinden red uygulama yanıtı ile ya da harici yöntemlerle (TTK 18/3 te belirtilen noter aracılığıyla, taahhütlü mektupla, telgrafla veya güvenli elektronik imza kullanılarak kayıtlı elektronik posta sistemi ile) yapılmaktadır.  Eğer taraflar mutabıksa 8 gün dolsa bile alıcı harici yöntemlerle itiraz edebilir. Bu itiraz üzerine fatura tarihini izleyen 20. günü akşamına kadar alıcı ya da satıcı tarafından itiraz talebi oluşturulması ve aynı süre içinde bu talebe onay verilmesi halinde BA-BS formlarına bu fatura yansımayacaktır.

 

Konuyla ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

 

https://www.turmob.org.tr/arsiv/mbs/resmigazete/-e-Fatura_Iptal_Ihtar_Itiraz_Bildirim_Kilavuz.pdf

İletişime Geç!

Ankara

  • İşçi Blokları Mahallesi, Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Regnum Sky Tower No:57/8 Çankaya Ankara

  • info@lorenz.com.tr

  • +90 312 577 55 50

İstanbul

  • İnkılap Mh. Küçüksu Cd. No:101 Temaş Plaza K2 D4 Ümraniye/İstanbul

  • info@lorenz.com.tr

  • +90 (216) 766 30 93

BİZE ULAŞIN

Aşağıda yer alan formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.